تبلیغات
عمارامروز - ماجرای تقلب در رای اعتماد به موسوی در سال 1364
پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390

ماجرای تقلب در رای اعتماد به موسوی در سال 1364

   نوشته شده توسط: خادم اسلامی    نوع مطلب :موسوی/عکس ،

هاشمی رفسنجانی سخنان كوتاهی پیش از نواختن زنگ رسمی شدن مجلس ایراد نمود كه در صورت مذاكرات رسمی نیامده است. اما اعتراض آیت الله فهیم كرمانی و آیت الله سید محمد خامنه‌ای (برادر رییس جمهور وقت) به این سخنان و اعلام خروج رییس مجلس از بی‌طرفی بر خلاف آیین نامه مضبوط است


بقیه در ادامه مطلب

ماجرای تقلب در رای اعتماد به موسوی در سال 1364
حضار 235 نفر، تعداد آرا 261 رای، موافق162 رای ،مخالف 99 نفر

گروه تاریخ - محمد مهدی اسلامی: این روزها به دلیل شرایط روز، گروه‌های مختلف سیاسی به ماجرای چگونگی رفتار در برابر نظر امام برای نخست وزیری دوره دوم میرحسین موسوی ارجاع می‌دهند. این ارجاع‌ها گاه همراه با بیان بخشی از واقعیت است. متن زیر و مصاحبه‌هایی كه همراه با آن در رجانیوز منتشر گردیده است؛ مدتی پیشتر و قبل از حوادث اخیر تنظیم شده بود تا در فرصت مناسب منتشر گردد. امید می‌رود با این وصف، این تورق تاریخی مصون از اعمال نظر در تاریخ نگاری بر اساس مناسبت‌های روز باشد.


پس از رای قاطع آیت‌الله خامنه‌ای در چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای تشكیل مجدد دولت، در روز 18 مهر ماه 64، مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار شد. آیت‌الله خامنه‌ای هنگام مراسم تحلیف در حضور نمایندگان مجلس اظهار داشتند: «قانون اساسی ابزارهای لازم برای عمل به این سوگند را مشخص كرده است. در صورتی كه رئیس‌جمهور این ابزارها را در اختیار داشته باشد، خواهد توانست به این سوگند عمل كند وگرنه این سوگند، حكم فقهی‌اش برای فقها روشن است.»

دو اصل یاد شده، ناظر به معرفی نخست‌وزیر از سوی رئیس‌جمهور و تصویب وزرای پیشنهادی نخست‌وزیر بود.
اما معرفی نخست‌وزیر بیش از یك ماه ونیم به‌طول انجامید. گویا پس از اختلاف‌نظرهای رییس‌جمهور و نخست‌وزیر در دولت سوم و كناره‌گیری وزرای دارای افكار نزدیك‌تر به رئیس‌جمهور، شرط ایشان برای نامزدی مجدد این بوده است كه نخست‌وزیر را خود انتخاب نمایند. ناطق نوری در خاطرات خود از آن روزها می‌گوید: «وقتی برای بار دوم مقام معظم رهبری به ریاست جمهوری برگزیده شدند، بین ایشان و امام یك بحثی در مورد انتخاب نخست‌وزیر بود، ایشان می‌گفت اگر من رییس‌جمهور بشوم، در انتخاب نخست وزیر هر كسی را كه بخواهم، خودم باید تصمیم بگیرم و این علامت را هم امام ظاهراً داده بودند كه خود شما تصمیم بگیر، لذا ایشان كاندیدا شدند.»

پس از انتخابات، ایشان به مشهد رفته و سخنانی ایراد فرمودند كه حاكی از تمایل به تغییر نخست‌وزیر بود. از سخنرانی ایشان در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهوری در جماران نیز این موضوع استنباط می‌شد.
اما پس از آن، 135 نفر از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به امام با بیان اینكه "جریانى خاص و گسترده و طیفى معلوم و مشخص، تغییر دولت را حمایت و همراهى مى‌كند" تهدید كردند كه "چون دولت جدید تجربه و تلاش و امكانات فراوان‌ترى ندارد و از داشتن اكثریتى قاطع در مجلس و بین مردم برخوردار نیست، به موفقیت‌هاى لازم دست نخواهد یافت و در نتیجه كشور دچار بحران مى شود."

امام خمینی در 5 مهرماه 1364 در پاسخ به این نامه فرمودند: «با تشكر از حضرات آقایان، اینجانب چون خود را موظف به اظهار نظر مى‌دانم، به آقایانى كه نظر خواسته‌اند، از آن جمله جناب حجت‌الاسلام آقاى مهدوى و بعضى آقایان دیگر، عرض كردم آقاى مهندس موسوى را شخص متدین و متعهد، و در وضع بسیار پیچیده كشور، دولت ایشان را موفق مى‌دانم، و در حال حاضر، تغییر آن را صلاح نمى‌دانم. ولى حق انتخاب با جناب آقاى رئیس‌جمهور و مجلس شوراى اسلامى محترم است.»

ناطق نوری در خصوص معرفی دوباره موسوی می‌گوید: «چند روزی كه گذشت، نظر امام عوض شد. علتش این بود كه گویا آقای "محسن رضایی" به عنوان فرمانده سپاه خدمت امام رسیده و گفته بود كه موقعیت آقای موسوی در جنگ و بین جوان‌ها به‌گونه‌ای است كه اگر ایشان نخست‌وزیر نشوند، جنگ لطمه می‌خورد. طبیعی است كه برای امام در آن روزها هیچ چیز حیاتی‌تر از مسئله‌ی جنگ نبود، لذا بعد از گزارش محسن رضایی، لحن امام عوض شد... كم‌كم به حاج احمد آقا و دیگران فرمودند كه آقای مهندس موسوی معرفی شود. مقام معظم رهبری در مقام رییس‌جمهوری در یك محذوریت عجیبی قرار گرفته بودند. از یك طرف احساس می‌كرد از نظر شرعی و وظیفه به مصلحت كشور نیست مهندس موسوی را معرفی كند و از طرف دیگر نظر امام آقای موسوی بود. بنابراین برای حضرت امام نامه‌ای نوشتند كه "اگر حضرت عالی تشخیص می‌دهید كه باید مهندس موسوی را معرفی كنم، حكم كنید، شما رهبر هستید. شما روز قیامت جواب دارید، ولی من جواب ندارم كسی را كه مصلحت نمی‌دانم، نخست وزیر كنم، مگر این كه حكم ولی فقیه بالای سر او باشد. حضرت عالی حكم كنید تا من ایشان را بگذارم"، امام هم می‌فرمودند: "من حكم نمی‌كنم. من حرف خودم را می‌زنم" بن بست عجیبی پیش آمده بود.»
حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی نیز در خاطرات خود در این خصوص می‌نویسد: «آیت‌الله خامنه‌ای تمایلی به نامزد شدن مجدد نداشتند و با اصرار ماها و نیز خواست امام پذیرفتند و همان موقع نظرشان را راجع به كابینه گفته‌اند و اكنون حجت دارند، ولی نمی‌خواهند از نظر امام تخلف كنند... نظر آقای خامنه‌ای این است كه اینها خوب كار نكرده‌اند و جایز نیست دوباره مأمور تشكیل كابینه شوند. زمان طولانی بحث كردیم، ولی به نتیجه نرسیدیم. مشكل عمده ایشان، اظهارنظر امام است...»

وی ذیل تاریخ 25 شهریور نیز از مراجعه بهزاد نبوی و محسن نوربخش به او و اظهار نگرانی آنها از احتمال تعویض دولت یاد کرده و می‌نویسد: «از من خواستند دخالت كنم و مانع شوم.»
حجت‌الاسلام ناطق نوری در ادامه خاطراتش با بیان اینكه به اتفاق حضرات آیات مهدوی كنی، جنتی و یزدی برای گشودن گره از این مشكل به خدمت امام رسیدیم، می‌افزاید: امام(ره) در پاسخ به ضرورت حكم كردن ایشان می‌فرمایند: «من حكم نمی‌كنم، اما من به عنوان یك شهروند حق دارم نظر خودم را بدهم یا خیر؟ من به عنوان یك شهروند، اعلام می‌كنم كه انتخاب غیر از ایشان، خیانت به اسلام است.»

وی در ادامه می‌گوید: «این جمله را كه ایشان فرمودند، همه چیز روشن شد و واقعاً معلوم شد كه موضوع چقدر عمق دارد. پس از این كه فهمیدیم نظر قطعی امام، مهندس موسوی است، در محل دفتر ریاست جمهوری خدمت آقای خامنه‌ای رفتیم و ماجرا را خدمت ایشان شرح داده و گفتیم این دیگر حكم است. امام فقط لفظ حكم را نگفتند. امام تا آخر ایستاده است. این كه ایشان می‌فرمایند جز موسوی خیانت به اسلام است، حكم است. آقای خامنه‌ای فرمودند برای من اتمام حجت شد؛ لذا تصمیم گرفتند و مهندس موسوی را برای نخست‌وزیری مجدد معرفی كردند.»
در روز رای گیری، هاشمی رفسنجانی سخنان كوتاهی پیش از نواختن زنگ رسمی شدن مجلس ایراد نمود كه در صورت مذاكرات رسمی نیامده است. اما اعتراض آیت الله فهیم كرمانی و آیت الله سید محمد خامنه‌ای (برادر رییس جمهور وقت) به این سخنان و اعلام خروج رییس مجلس از بی‌طرفی بر خلاف آیین نامه مضبوط است؛ آیات انتخابی برای ابتدای جلسه مجلس نیز كه بر ضرورت اطاعت از رهبری تاكید داشت، مورد اعتراض قرار گرفت كه القا كننده حكم امام بوده است. سرانجام پس از حمله یكی دو نماینده به منتقدین موسوی به عنوان "خط امام جدید" كه بدتر از سكولارها هستند و از خارج خط می‌گیرند، رای گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ی علنی ۱۷۹ مورخ 21/7/ ۱۳۶۴ آغاز می‌شود. رییس مجلس تعداد حضار و برگه آرای توزیع شده را 235 نفر اعلام می‌نماید و رای گیری به صورت غیر علنی انجام می‌گردد. دقایقی بعد اعلا می‌گردد كه 261 رای به گلدان ریخته شده است كه با ۱۶۲ رأی موافق مجلس به نخست‌وزیری مجدد مهندس میرحسین موسوی رأی تمایل داده است و نمایندگان تكبیر می‌فرستند. ۷۳ نفر نیز رأی مخالف و ۲۶ نفر هم رأی ممتنع (كه درحقیقت مخالف محسوب می‌شد) دادند که این ماجرا خود سرآغاز بحث‌های مفصل بعدی گردید.

این رخداد حاصل فضایی جدید در عرصه سیاسی بود كه به تازگی و با انتشار روزنامه رسالت علنی‌تر شده بود. روزنامه‌ای كه با فاصله‌ای اندك از انتخابات ریاست جمهوری چهارم منتشر شد. آیت‌الله احمد آذری قمی که مدیرمسئولی این نشریه را برعهده داشت از اعضای مؤسس و دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود. آیت‌الله آذری قمی برای انتشار روزنامه خود از افرادی چون حبیب‌الله عسگراولادی، پرورش، احمد توكلی و مرتضی نبوی بهره گرفت كه همگی از منتقدین سفت‌وسخت نخست‌وزیر بودند.

ادعای مخالفت این 99 نفر با خط امام، به شدت تبلیغ گردید؛ حتی نام برخی نمایندگانی كه در آن جلسه مجلس شورای اسلامی غایب بودند، به عنوان جمع 99 نفره اعلام گردید و مورد برخورد شدید سیاسی و گاه فیزیكی واقع شدند. به عنوان نمونه  جلال‌الدین فارسی اصولاً آن روز در مجلس نبوده است، اما نام وی در بولتن‌ها به عنوان یكی از آن 99 نفر آورده می‌شود. یا نماینده‌ای كه آن روز در سفر بوده است نامش در این فهرست آورده می‌شود و این "99 نفر" فهرست سیاهی می‌شود كه با برخورد با آن عملا مجال حذف یك گروه سیاسی از دولت و مجلس فراهم می‌گردد و مجلس سوم به صورت كاملا تك جناحی شكل می‌یابد.

گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین حسین ابراهیمی


در شرایط پس از انقلاب كه عموما به سوابق انقلابی افراد نگاه می‌شد، مهندس میر حسین موسوی چگونه بدون سابقه انقلابی نخست وزیر شد؟

ایشان وزیر خارجه دولت شهید رجایی بود و از آنجا به سمت نخست وزیری رسید. البته در آن زمان هنوز خطوط افراد مشخص نشده بود و بیشتر سعی شد تا لیبرال ها و ملی گراها وارد دولت نشوند، اما در دوره دوم مواضع به طور ریزتر معلوم شد و بر سر ماندن موسوی در حزب جمهوری اسلامی اختلاف پیش آمد.

با توجه به آشكار شدن عملكرد موسوی در دوره نخست، علت آنکه موسوی برای بار دوم در سال 64 حکم نخست وزیری گرفت چه بود؟

در آن سال مقام معظم رهبری در انتخابات ریاست جمهوری به شرط عدم انتخاب موسوی برای نخست وزیری، کاندیدا شد و پس از کسب رأی ملت پیش امام رفت تا با عرض مطالب و دلایلی مخالفت خود را راجع به معرفی میرحسین به مجلس بگوید. امام دلایل را پذیرفتند ولی به خاطر آنکه فرمانده جنگ خواستار حضور مجدد مهندس موسوی در سمت نخست وزیری شد بنیانگذار جمهوری اسلامی از رئیس جمهور وقت خواست تا دوباره میرحسین برای اخذ رأی به مجلس معرفی شود. رضایی معتقد بود در صورت عدم این کار پشتیبانی جبهه دچار مشکل می شود. در روز معرفی نخست وزیر به مجلس هم وقتی آقا پشت تریبون رفت مخالفت خود را نسبت به انتخاب وی اعلام کرد و گفت موسوی برای این سمت کارایی ندارد ولی چون امام می گویند ایشان را جهت احراز پست نخست وزیری پیشنهاد می کنم.

قضیه 99 نمایندگان مجلس مخالف موسوی یكی از مسائلی است كه پیرامون آن حاشیه‌های بسیار گفته شده است. لطفا ابعادی از آن ماجرا را بیان فرمایید؟

نمایندگان اصولگرای آن روز که من هم جزء آنها بودم نامه ای خطاب به امام امضا کردند تا نسبت به نحوه رأی دادن به نخست وزیر پیشنهادی استمزاج بطلبند امام فرمودند نظر من تأیید موسوی است ولی نمایندگان به تکلیف عمل کنند. لذا در روز رأی گیری 99 نماینده رأی مخالف به مهندس موسوی دادند چون ایشان را لایق مقام نخست وزیری نمی دانستند. بعداز مشخص شدن آرای موافق، مخالف و ممتنع، یک جو بدی در مجلس بوجود آمد و این طیف از نمایندگان محکوم به ضد ولایت فقیه شدند. البته در جلسه دیگری نیز نسبت به اقدام این افراد اعتراض شد که آقا فرمود اینها 99 نفر نیستند بلکه صد نفرند و من هم یکی از آنها هستم.

کابینه دولت موسوی از چه طیف هایی تشکیل شده بود؟

در دولت اول وی 6 الی 8 نفر از وزراء از نیروهای اصولگرا (یا به تعبیر آن روزها راست) بودند، عده ای از افراد چپ و برخی نیز گرایش سیاسی خاصی نداشتند. اما در دولت دوم به جزء یکی دو نفر نظیر ولایتی و سرهنگ سلیمی تقریباً افراد یکدستی به عنوان وزیر انتخاب شدند.

آیا وزراء در حوزه اجرایی عملکرد مناسبی داشتند؟

موسوی در اداره نخست وزیری مشکل چندانی نداشت و طبق روال کارها انجام می شد. گرایش دولت به سمت دولتی کردن همه امور بود و همین نقطه مقابله جناح راست با وی به حساب می آمد. زیرا معمولاً به مردم اجازه فعالیت اقتصادی داده نمی شد و حتی صندوق قرض الحسنه مساجد را هم می خواستند ببندند یعنی سخت گیری تا این حد بود.

گفتمان غالب دولت موسوی چه بود؟

تفکر دولت در آن زمان حاکم کردن اقتصاد سوسیالیستی بود و به لحاظ سیاسی مشی رادیکالی داشت و موسوی بیشتر با افرادی نظیر بهزاد نبوی کار می کرد که امروز اکثراً جزء سازمان مجاهدین انقلاب هستند و نسبت به تحولات داخلی و خارجی موضع مشخصی دارند.بزرگترین نقطه ضعف آن بود که فعالیت های اقتصادی بسیار کند انجام می گرفت، وضعیت معیشتی مردم نامطلوب بود و سهمیه بندی و کوپنی شدن اقلام غذایی سخت گیرانه اجرا می شد. تعزیرات حکومتی بسیار بد عمل می کرد به طوری که مغازه دار را در جلوی دکانش شلاق می زدند.

از زمانی‌كه فرماندهی جنگ به آقای هاشمی رفسنجانی محول شد، رابطه دولت با وی چگونه بود؟

معتقدم در آن زمان دولت، مجلس و جبهه در اختیار هاشمی بود و ایشان بر همه امور تسلط کامل داشت. به طوری که می توان گفت میدان دار واقعی اداره کشور هاشمی بود.

استعفای میرحسین در بحبوحه جنگ چه علتی داشت؟

ایشان یکبار به صورت محرمانه خدمت امام استعفا کردند ولی علت واقعی آن را من نمی دانم.

مقبولیت اجتماعی دولت موسوی چقدر بود؟

بالاخره اختلاف سلیقه وجود داشت و طبقاتی از جامعه موافق و طبقاتی نیز مخالف مشی دولت بودند. وقتی از 270 نماینده، 99 نفر رأی به نخست وزیری ایشان نمی دهند به معنای آنست که مشی دولت حداقل مورد تأیید یک سوم جامعه نیست چون آن نمایندگان وکلای بخشی از مردم بودند.

چه اتفاق مهمی در این دولت رخ داد؟

مدیریت جنگ و اتمام آن، فشارهای اقتصادی، تفکیک اندیشه ها و تشکیل مجلس دوم مهمترین رخداد های آن زمان بود. در مورد مجلس دوم باید بگویم که این دوره پر سر و صداترین مجلس بود، تضاد افکار اعصاب نمایندگان را به شدت خورد کرده بود چرا که همه خودی تلقی می شدند و تشخیص حق از باطل سخت شده بود.

آیا خود رأیی مهندس موسوی یکی از مسائلی نبود که مخالفان ایشان به آن انتقاد می کردند؟

موسوی از همان اول فردی مستبد به رأی بود که اتفاقاً مواضع اش در بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم این واقعیت را نشان داد.

اگر حرف دیگری راجع به نخست وزیری میر حسین موسوی دارید بفرمایید؟

معتقدم از همان ابتدا در این جریان انحراف وجود داشت. هرچه زمان بیشتر گذشت زاویه انحرافات بیشتر شد. از طرفی در دوره ریاست جمهوری مقام معظم رهبری ظلم بسیاری در مورد تخصیص اعتبار و امکانات از سوی نخست وزیری به نهاد ریاست جمهوری شد. در آن دوران دفتر من در نهاد ریاست جمهوری بود و به عینه سختی ها را مشاهده می کردم. در ثانی برخی نامه ها به رغم مخالفت رئیس جمهور به رادیو های بیگانه داده می شد که اصلاً انتشار آن به صلاح نظام نبود ولی نخست وزیر و همراهانش در تصمیم گیری و انجام کارها بی باکانه مثل الآن دل را به دریا می زدند.

برچسب ها: ادیان زمینی ، برچسب ها: نور ، عشق ، اشک ، شکنجه ، کوی دانشگاه ، سبز ، موسوی ، میرحسین ، میرحسین موسوی ، شیخ حسین انصاریان ، سخنرانی ، امام رضا ، گریه بر حسین ، حسین علیه السلام ، اس ام اس محرم ، اس ام اس ، آذر ، بامزه ، اسم ام اس عاشقانه ، طبیعت ، سرنوشت ، برگی از درخت ، آوند ، زیست ، موبایل ، آهنگ موبایل ، شهید ، مادر شهید ، معجزه ، ایران ، اسلام ، دین ، نیاز ، راهرو ، دانلود ، مفاتیح ، زیارت عاشورا ، دعا ، خدا ، سیاسی ، امام خامنه ای ، خامنه ای ، عاشورا ، مسلمیه ، شب اول محرم ، محرم ، 1389 ، 16آذر ، ولایت فقیه ، دختر ، سه ساله ، ایرانیان ، سیاست ، خمینی ، رژیم ، حکومت ، شورش ، انقلاب ، سوریه ، سوری ، انگشتان ، عجائب ، عجب ، کاوه فتوحی ، بازیگر نقش حضرت عباس ، مختارنامه ، ابن زیاد ، فتوا ، زیارت ، شفاعت ، جواد مقدم ، جواد ، مقدم ، شور ، سینه زنی ، ائمه هدی ، معجزه محرم ، معجزه شهید ، حاج حسن خلج ، خلج ، اسماعیل خلجی ، ایرانی ، غیور ، بالا ، بالاترین ، محرم سال قبل ، نوار قلب ، علی ، علی ولی الله ، الله ، شب ششم محرم ، قاسم بن الحسن ، حسینیه زنجان ، حسینیه ، زنجان ، عزاداری در زنجان ، ترکها ، ارادت آذری ها به اهل بیت ، شهاب مرادی ، مرادی ، شهاب ، سوتی ، رادیو ، صداوسیما ، ماه ، تصویر باورنکردنی ، نجوم ، نجم ، ستاره شناسی ، فال ، فال روز ، گوگل ، هرتث ، حرفی ، کلامی ، متن زیبا ، نان ، قیمتهای نان ، نان آزاد ، لیست جدید نان ، گوش مصنوعی ، گوش ، مصنوعی ، فوتبال ، صبا ، استقلال ، پیروزی ، پرسپلیس ، برچسب ها: نقاشی و كاریكاتور 7 ، سینه ، امیر محمد ، varzesh1404 ، varzeshnew ، واحد مرکزی خبر ورزشی ، مختار ، بازی ، منصور ، لبیک ، امام ، امام حسین ، ابو الفضل ، شیطان پرستی ، ابلیسک ، breast ، fv]sf ، بهترین وبلاگ ، میهن بلاگ ، دین اسلام ، raahro.mihanblog.com ، raahro] ، raahro ، mihanblog ، رااهرو ، مولانا ، امیرحسین ، امیرمحمد ، وطن ، میهن ، دین داری ، دین چیست ، دین چیست؟ ، چون ز خود رستی همه برهان شدی چون که گفتی بنده ام سلطان شدی ، دین های آسمانی ، دین های زمینی ، دین های اسمانی ، دین های اسمانی ودین های زمینی ، دین شناسی ، اشعاری در رابطه بادین ، ماتریالیسم ، بودا ، راهروو ، مادی گرایی ، materialism ، جنگ نرم ، سوختگان ، ناگتخوس ، جنگ ، فارس ، خبر گزاری فارس ، هقته دفاع مقدس ، آخرین اخبار ، ابزار مترجم سایت و وبلاگ به 36 زبان دنیا ، ابزار وبلاگ ، ابزار سایت ، کد جاوا برای وبلاگ ، کد جاوا ، وبمستر ، وب مستر ، ابزار وبمستر ، کد جاوا برای سایت ، ابزار ترجمه سایت ، ترجمه گوگل ، ابزار ترجمه گوگل ، ابزار ترجمه وبلاگ ، ترجمه سایت به 36 زبان ، ابزار ترجمه سایت به 36 زبان ، کد جاوا ترجمه سایت ، کد جاوا ترجمه وبلاگ ، ترجمه سایت به انگلیسی ، ترجمه سایت به عربی ، ترجمه وبلاگ به انگلیسی ، کد جاوا ترجمه به انگلیسی ، پی سی روز ، پیسیروز ، پیسی روز ، پی سیروز ، مرجع دانلود ایرانیان ، مرجع دانلود ، دانلود ایرانیان ، برتربین ، برتر بینpcrooz ، pc rooz ، pcrooz iran ، bartarbin ، bartar bin ، بجنورد ، دانشگاه آزاد بجنورد ، آزاد بجنورد ، دانشگاه بجنورد ، نمایشگاه سوختگان ، بسیج ، سپاه ، پرسپولیس ، موج سبز ، بی بی سی ، مهران مدیری ، قهوه تلخ ، قلب یخی ، عکس ، صحنه ، فیلم ، الناز شاکردوست ، کروبی ، احمدی نژاد ، دفاع مقدس ، نمایشگاه ، هاشمی ، رفسنجانی ، عاشق ، مهرماه ، مدرسه ، فال روزانه ، قرآن ، آمریکا ، اسرائیل ، 22 خرداد سبز ، سالگردسبز ، راه سبز امید ، مهدی کروبی ، سالگرد22 خرداد ، خاتمی ، جرس ، شیرین عبادی ، ما بیشماریم ، محمد خاتمی ، راه امید ، اکبر هاشمی ، لبیک امام خامنه ای ، سران فتنه ، کلمه ، برچسب ، namayeshgah1389 ، namayeshgah ، آموزش کاتا ، نمایشگاه سوختگان در تاریخ 31/6/89 در ساعت 18 توسط فرماندهی محترم سپاه محمد رسول الله افتتاح میشود ، محمد رسول الله ، محترم سپاه ، فرمانده ، واحد مرکزی خبر ، خوشگل ، زیبا ، قشنگ ، هفته دفاع مقدس ، اسب ، عجایب ، مکعب عجایب ، هفته ، قهرمانان ، قهرمانان دیروز ، امروز ، خنده سالم ، شیطان ، شیظان پرستی ، مصطفی ، قران ، هتک حرمت به قران ، قزوین همدان ، میوه ، حیوان ، انوشه ، صابر ، یچه ، زن دختر ، +18 ، 18+ ، سلام ، رپ ، khodett ، خودت ، شهریور ، مهر ، دعوت ، بازیگر ، عید ، فطر ، عید فطر ، عید فطر مبارک ، : لبیک ، عکس عید فطر ، دعوتنامه ، سوختگان افتتاح شد ، قالب ، ابزار و امکانات ، ایران بلاگ ، google ، yahoo ، عکس روز ، پلاکفا ، پرشین یلاگ ، گروه های اینترنتی ، بهترین گروه اینترنتی ، سگ ، کریمی ، بلال ، هلالی ، نظام آباد ، وحید ، فلافل ، گرداب عشق ، دانشمندی ، تابش ، هتل پبج ستاره ، مطهری ، نواب ، آپلود ، بلاگفا ، مسجد ، مچد ، ابلهان متمدن ، امریکا ، انگلیس ، انگولا ، وطن بلاگ ، همدان ، قزوین ، حوزه ، حوزه ی علمیه ، عمار امروز ، دامین ، جاوا ، خامنه9 ای ، حمید ، دیشمله ، فروشگاه ، میر حسین موسوی ، رهه سبز امید ، خداحافظ ، q ، w ، e ، r ، t ، y ، u ، i ، ii ، o ، p ، [ ، ] ، a ، s ، d ، f ، g ، h ، j ، k ، l ، ; ، ' ، \ ، z ، x ، c ، v ، b ، n ، m ، . ، / ، ض ، ص ، ث ، ق ، ف ،  ، غ ، ع ، ه ، خ ، ح ، ج ، چ ، ش ، س ، ی ، ب ، ل ، ا ، گ ، ژ ، ظ ، ط ، ز ، ر ، ذ ، د ، ئ ، و ، بودیسم ، بودای ، مصر ، 25 بهمن 1389 ، چهار شنبه سوری ، چهار شنبه سوزی ،